O mnie

Ukończyłam Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej – Uniwersytetu Technicznego w zakresie elektroenergetyki uzyskując tytuł magistra inżyniera. Dokształcałam się na studiach podyplomowych tejże uczelni z Półprzewodnikowych Przekształtników Energii Elektrycznej. W pracy zawodowej na stanowisku najpierw konstruktora lokomotyw, następnie na stanowiskach badawczych jako specjalista ds. badań podzespołów, osiągnęłam status projektanta z uprawnieniami budowlanymi. Jestem również współautorem patentu inżynierskiego.

Strona humanistyczna i artystyczna mojej natury pozostawała w cieniu, ale była zawsze obecna. Kiedy zmiany ustrojowe nadeszły, zmieniłam również zawód – po szkoleniu u takich gwiazd polskiego dziennikarstwa jak Jarosław Gugała, Jacek Żakowski czy Bogusław Chrabota tworzyłam pierwszą redakcję telewizji kablowej w Poznaniu. Już wiedziałam, że dziennikarstwo to właśnie ten żywioł. Odpowiedzialność za słowo i dokument – to pozostało ze szlifów inżynierskich, reszta – jak poszukiwanie tematu, obrazowanie słów i tekstu, zdobywanie i przekonanie widza – była obszarem odkrywanym od początku. Działania podczas tworzenia programu lokalnego dały efekt w postaci nagrody w ogólnopolskim konkursie „O Złoty Sześciopunkt”. Na 60 startujących redakcji zdobyłam drugą lokatę swoim filmem „Jola” opowiadającym o niewidomej dziewczynie, zaraz po TVP1. Mój film „Córka Jany” służy jako materiał szkoleniowy dla wolontariuszy hospicjów. Prowadzenie i tworzenie telewizyjnego programu lokalnego pozwoliło mi na zdobycie wielu doświadczeń – zarówno w kontaktach z ludźmi, jakże innych niż inżynierskie, jak również wiedzę redaktora i managera zespołu redakcyjnego. W redakcjach programów lokalnych nie ma podziału na wąskie specjalności. Zarówno serwis informacyjny, programy kulturalne, medyczne, sportowe, relacje z wydarzeń okolicznościowych jak i spotkania z indywidualnościami są do realizacji wg biegu wydarzeń.

Działalność dziennikarską zakończyłam w 2006 roku otwierając własną firmę filmową „Artkonsult”. W tym samym roku podjęłam studia podyplomowe na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych – Uniwersytetu Artystycznego w zakresie plastyki i wiedzy o kulturze. Ukończyłam je z wynikiem bardzo dobrym w 2009r. Studia te pozwoliły mi na zbliżenie się do świata sztuki. Tworzę obrazy, wyjeżdżam na plenery malarskie, fotografuję, piszę wiersze i pasjonuję się tańcem, muzyką i kulturą flamenco, co zaowocowało współpracą ze słynnymi andaluzyjskimi tancerzami i muzykami flamenco. W Polsce prowadzę koncerty i organizuję warsztaty tańca. Bywam też w Hiszpanii, by poznawać fascynującą kulturę flamenco i doskonalić język hiszpański.

Wydałam razem z dwójką przyjaciół ze studiów artystycznych tomik poezji pod tytułem „Jaleo” ilustrowany naszymi obrazami. Elementy hiszpańskie są tam jak najbardziej obecne.

Zdobyte doświadczenia zaowocowały otwarciem w 2014 roku galerii malarstwa, ceramiki i rzeźby pod nazwą „El Arte”, co oznacza „Sztuka” po hiszpańsku. Kultura hiszpańska ciągle jest obecna w moim życiu – by działać oficjalnie na rynku artystycznym powołałam do życie Stowarzyszenie „Por Andalucia”, którego jestem prezesem.

Elżbieta Rozpłochowska

GALERIA EL ARTE

Włada 7
61-615 Poznań

+48 605 665 625
elzbieta@galeriaelarte.pl

O galerii

Galeria „El Arte” powstała trochę przypadkiem. Najpierw była zarośnięta chwastem przerwa między szeregowcami na osiedlu Za Fortem. Szczęśliwym trafem udało się ją zabudować dość nowoczesnym budynkiem, w którego części znalazła się moja pracownia [...]

Projekt i realizacja: OD REKLAMY Sp. z o.o.